Оратівська селищна рада
Вінницька область, Вінницький район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

8 травня – День пам’яті та 80-річчя перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

Дата: 08.05.2025 08:27
Кількість переглядів: 59

Сьогодні Україна другий рік поспіль відзначає цей день разом з усією Європою, як єдине державне свято замість двох різних знакових дат, крізь людський вимір, з акцентом на ролі людей, котрі боролися проти нацизму у Другій світовій війні.

Та війна стала можливою через змову антигуманних режимів – нацистського і радянського, які ставили геополітичні інтереси вище прав і свобод людини. Вона охопила 80 % людства, а бойові дії відбувалися на території 2/3 держав, що тоді існували, і забрала життя від 50 до 85 мільйонів людей по всьому світу. Але жодна країна не може претендувати на виняткову роль у перемозі над нацизмом, бо здобута вона завдяки неймовірній концентрації всіх сил, взаємодопомозі, консолідації та мобілізації титанічних зусиль десятків держав і сотень народів. 

Значний внесок у розгром нацизму зробили українці, бо Українська земля була одним із основних театрів воєнних дій, місцем масштабних битв і найзапеклішого спротиву, адже фронт тут прокотився двічі:  тактика спаленої землі тут була застосована спочатку відступаючою на схід радянською Червоною армією, а згодом – відступаючою на захід армією Третього Райху. Мільйони українців чинили спротив зі зброєю в руках у різних регулярних арміях світу, сотні тисяч боролися в підпільних і повстанських структурах. Майже всі українські підприємства були переорієнтовані на потреби оборони.

Втрати України у Другій світовій становлять понад 8 мільйонів людських життів. Обидва тоталітарні режими не рахувалися із життями людей на українських теренах. Усім відомі злочини нацистів на окупованих територіях України (Голокост, розстріли мирного населення, концтабори, перетворені на «фабрики смерті», спалення сіл, депортації). Однак довго замовчувалися численні злочини того періоду комуністичного режиму – розстріли політичних в’язнів у тюрмах Західної України в червні-липні 1941 року, підрив центру Києва і греблі ДніпроГЕСу в 1941-му, знищення в Одесі поранених червоноармійців, скинутих в море разом із санітарними машинами тощо.

Після нацизму і комунізму світ зіштовхнувся з новою злочинною агресивною ідеологією і нині українці змушені боротися проти російської версії нацизму – рашизму, ідейним підґрунтям якого стало привласнення статусу “головного переможця” рф і перетворення перемоги над нацизмом на культ, пропаганду війни – «можем повторіть».

Він несе загрозу не лише незалежності та суверенітету нашої держави, а й міжнародному правопорядку та безпеці всього людства, сучасного світу та демократії. Сьогодні українці зі зброєю в руках захищають не тільки себе, а всі країни Європи від російської експансії і дають шанс на побудову більш тривкого миру і створення нової, більш справедливої, світової системи безпеки. На жаль, ціна нашої незалежності й європейських цінностей надто висока. Тисячі Героїв віддали життя за свободу України, щоб очистити святу українську землю від окупантів. У цій боротьбі з московською ордою наша Оратівська селищна територіальна громада втратила 92 мужніх Захисників і Захисниць.

Віддаймо шану всім оборонцям України у ХХ та ХХІ століттях та всім, хто став жертвою військових злочинів проти людства.

Фото без опису

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь