Оратівська селищна рада
Вінницька область, Вінницький район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Історична довідка села Оратів

село ОРАТІВ

Історія села Оратів, розташованого на височині у водорозділі Дніпра та Південного Бугу, бере початок від станції, якою проходила залізнична колія Козятин-Умань.

На початку XX ст., окрім залізничного вокзалу, збудованого 1890 року, тут було два двори, де мешкали 29 чоловіків (працювали на залізниці) і 5 жінок. При станції був готель, буфет і двір для приїжджих. Також були телеграф і пошта. До станції належав і хутір, що налічував 8 жителів, які займалися землеробством.

До революції 1917 року станція мала кілька вулиць і два млини, що належали місцевим євре­ям.

Вісімнадцятого березня 1919 року, після відступу денікінців, частини Червоної Армії зайня­ли станцію Оратів. Встановлено радянську владу. Населення почало відбудову приміщення вокзалу і залізничної колії.

У 30-х роках було відкрито початкову школу, першим директором якої була Валентина Юріївна Пахолко. Тоді ж було створено машинно-тракторну станцію (МТС). У 1940 році МТС уже налічувала юо тракторів, десятки одиниць іншої сільськогосподарської техніки і обслуговува­ла навколишні господарства.

У липні 1941 року станцію Оратів захопили німецько-фашистські загарбники. Три роки село було в окупації. Жителів евакуювали в Сологубівку. В лютому 1944 року в районі залізничної станції точились запеклі бої. Звільнили станцію Оратів 11 березня 1944 року. 192 воїни загину­ли, визволяючи село, поховані в братській могилі. На жаль, прізвища 118 із них встановити не

вдалося. Вшановуючи подвиг визволителів, 1958 року на братській могилі було встановлено пам’ятник.

У період відновлення Оратівського району село стало промисловим центром. Було створено ряд підприємств. Серед них: райсільгосптехніка (перший керівник - Іван Савович Савіцький, працювало 250 чоловік), райсільгоспхімія (перший керівник - Олександр Якимович Остапчук, по працюючих), райагроспецпостач (перший керівник - Іван Іванович Миколайчук, 65 працюючих). На базі структури «Заготзерно», що діяла на станції ще у 30-х роках, утворено хлібоприймальне підприємство, з 1974 року його очолював Микола Петрович Соловіцький.

Активно велося будівництво. В 1983 році було збудовано дитячий садок на 90 місць, три житлових будинки для працівників місцевих організацій.

Двадцять третього лютого 1987 року в селі Оратів була утворена сільська рада, до якої відне­сено частини територій Лопатинської, Стрижаківської, Яблуновицької та Чагівської сільських рад. Першим головою сільської ради була обрана Ольга Миколаївна Стадник.

У подальшому сільську раду очолювали Олександр Сергійович Осіпчук, Іван Ананійович Рудий, Ігор Петрович Лобанський, Олександр Віталійович Бахін, Володимир Петрович Зброцький.

Нині село налічує 338 дворів, 770 жителів. Діє початкова школа, є відділення зв’язку. Функ­ціонують сільський клуб і бібліотека, музейна кімната народознавства. Під керівництвом за­відувача клубу Л. І. Жулінської діє жіночий вокальний ансамбль.

З ініціативи сільського голови на базі фельдшерсько-акушерського пункту створено амбула­торію загальної практики сімейної медицини, що обслуговує 8оо мешканців села Оратів та сусідніх сіл.

Активно ведеться робота з газифікації села. Ефективно використовуються виробничі площі, потужності місцевих підприємств. Зараз на території села Оратів працює хлібоприймальне підприємство, РП «Агромаш», ТОВ «Оратівм’ясо». Є склад-магазин будівельних матеріалів «Зодчий». Працює кондитерський цех, що забезпечує своєю солодкою продукцією мешканців району. Також на території є паливний склад, кілька пилорам.

Село Оратів живе, активно працює і розвивається.

Джерело: Ювілейний збірник "Оратівський край" (Оратівський край: Ювілейний  збірник. Упорядниу Хоменко Н.В. - Вінниця: Книга-Вега, ВАТ "Вінницька обласна друкарня", 2009.-208 с.,іл.)

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь