Історична довідка с. Лопатинка
ЛОПАТИНКА
Село Лопатинка - центр Лопатинської сільської ради, до складу якої входить с. Лопатинка, с. Тарасівна.
Село розташоване за 2 км на північний схід від залізничної станції Оратів та за 10 км від районного центру - смт Оратів. У селі проживають 514 осіб.
За однією легендою вважають, що село засноване 1764 року, а його назва походить від прізвища першого поселенця Лопатіна. Інша ж легенда говорить, що колись у цій місцевості росли ліси. Саме сюди висилали людей, які завинили перед поміщиком. Переселенці корчували ліс, а з деревини виготовляли лопати і продавали їх. Тому село і назвали Лопатинкою.
Є в Лопатинці село Тарасівна, або Блюхер. Розповідають, що у 20-х роках минулого століття там стояла дивізія Василя Костянтиновича Блюхера. На той час там проживало 127 осіб.
Збоку від Лопатинки, на протилежному пагорбі, є садиби, що ніби причеплені до села. їх називають Причепівкою. Зараз там залишилося кілька хат.
Село і навколишні землі колись належали генералу Павлову, а він здавав їх в оренду поміщикам Тархальському і Вишневському. Останній жив у маєтку, що стояв за 1,5 км від села у мальовничому куточку. На жаль, будівля не збереглася.
Від села через ліс до старого дуба простяглася пряма просіка. Називають її Савова лінія, бо бере початок від хати колишнього майстра-скрипаля Сави Антоновича Клименка. Він сам виготовляв народні інструменти і прекрасно на них грав. Його дочка Наталка і син Андрій також грали і співали. Організовували концерти, їздили з виступами у навколишні села. Велика Вітчизняна війна все змінила. У1944 році загинув Андрій. Дід Сава помер 1945, а Наталка виїхала до дітей.
На хуторі, де стояв маєток, у 1918-1919 роках оселилися 10 сімей біженців із Волині (Романюки, Петруки, Книші, Шинкаруки). Хутір стали називати Лишава. Оскільки вони ходили в плетених лаптях, їх стали називати «лаптями». Поступово мешканці хутора переселилися в село, а на його місці зараз ліс - урочище Лишава.
Церква у селі була збудована 1912 року. У1941 році її розібрали, щоб використати матеріал для будівництва школи.
У 1918 році в селі було проголошено радянську владу. Першим головою сільської ради був Левко Ілліч Жаданюк. У1922 році в селі організували комітет незаможних селян, який очолив Іван Іванович Клименко. Комітет активно допомагав бідним селянам насінням, тягловою силою. Секретарем комсомольської організації, створеної 1924 року, був Лука Олексійович Дяченко. Школа тоді знаходилася в колишніх панських будівлях на окраїні села, а першим учителем у 1920 році був чех В’ячеслав Поспішіленко.
У1929 році дрібні індивідуальні господарства об’єдналися в сільськогосподарську артіль ім. Ворошилова. В артілі нараховувалося 25 пар коней, 14 плугів, сівалки, 2 молотарки та січкарня. Першим головою колгоспу був Петро Іванович Бондар, а бухгалтером - Костянтин Антонович Бурковський. У1930 році колгоспники на трудодень одержали по з кг пшениці. В ті роки колгосп був слабким, малогалузевим господарством.
Партійна організація була утворена 1932 року. Секретарем аж до 1941 року був Степан Іванович Бесса. Була в селі і комсомольська організація, очолювана Оверком Савустіяновичем Розумнюком.
Жителів села, які не хотіли добровільно віддати до артілі своїх коней і реманент, розкуркулили. Серед них: Андрос Бойко, Іван Дерунець, Яким Бездорога. У них забрали не тільки худобу і сільгоспреманент, а й хати. Там розмістили сільську раду, дитячі ясла, колгоспну контору, школу.
Голодний 1933-й рік. Урожай забрали повністю. Тих, хто працював у колгоспі, годували баландою. У кого залишилася корова, додавали до баланди молоко. Також привозили і варили сою. Так пережили зиму. Люди бідували і голодували, але масового вимирання в селі не було. Померла сім’я Демченків: Панкрат і Лукерія. Померла дочка колишнього церковного старости Амбросія Дорана - Олександра. Дуже бідувала і сім’я церковного дяка Федота Бойка.
1937-й - рік репресій. Із Лопатинки було вислано Кузьму Бойка, Михайла Вознюка, а також Звальського, який втік із Одеси від переслідування.
У 1941 році в колгоспі було 40 пар коней та 12 пар волів, держава допомагала в обробітку землі тракторами та іншою технікою.
Війна перервала мирну працю колгоспників. На фронтах Великої Вітчизняної воювали 137 жителів Лопатинки. Вісімдесят вісім чоловік загинули у боротьбі з ворогом.
Від фашистських загарбників село звільнили 6 січня 1944 року. Але до її березня 1944 року селом пролягала передова, гинули солдати і мирне населення. Жінки, дівчата та підлітки копали окопи, ховали вбитих, надавали допомогу пораненим.
Залишилися живими і повернулись у рідне село 49 чоловік. Усі вони нагороджені орденами та медалями, зокрема орденами Слави і Червоної Зірки - Олексій Іванович Розумнюкта Мусій Трохимович Бойко; Червоної Зірки - Трохим Іванович Розумнюк, Микита Антонович Козінсь- кий та Сава Борисович Розумнюк, Слави - Костянтин Йосипович Сюська.
За роки війни 66 осіб було вивезено на роботи до Німеччини.
Повоєнні роки були дуже важкими. Поля, зриті окопами із залишками мін і снарядів, обробляли жінки, дівчата та підлітки. В плуги запрягали корів. Керував колишній «куркуль» Іван Самойлович Дерунець, який з перших днів звільнення працював агрономом у колгоспі. Головою колгоспу був Микита Климович Розумнюк, а бригадиром - Олександра Харитонівна Розумнюк, яка потім довгий час працювала ланковою. Пізніше колгосп очолив Трохим Іванович Розумнюк - інвалід війни.
Головою сільської ради був Семен Федорович Рябисько, потім - Іван Антонович Дяченко. За головування останнього збудовано і відкрито пам’ятник захисникам села. Перезахоронения воїнів, які полягли, захищаючи село, відбулося в 50-х роках, а пам’ятник відкрили 1957 року. Серед похованих відомі прізвища лище 55 чоловік, а невідомих - 161 особа. У 1992 році було встановлено прізвища іще 10 осіб. Пізніше встановили ще 21 особу.
У 1992 році Василя Оверковича Халупенка відшукала нагорода - орден Червоної Зірки посмертно.
Десятого травня 1976 року Петро Вознюк ставив ворота і випадково натрапив на останки загиблих у 1941 солдатів, серед яких: азербайджанець Сашек Єгієв, грузин Нікімча Варламович Григалішвілі, українець Григорій Хоруженко та невідомий (при ньому був компас із написом «Позняков»). Останки перезахоронили 14 травня 1976 року біля братської могили. В 1984 році в День Перемоги з Азербайджану відвідати могилу Сашека Єгієва приїздили дві сестри, племінник і онук.
У п’ятдесятих роках головою колгоспу призначили Пилипа Івановича Мандрику, а його дружина була директором школи. У цей час почалося будівництво сільського клубу.
У1959 році колгосп імені Ворошилова об’єднали з господарством Оратова в колгосп «Більшовик». У 1961 році в Лопатинці організували колгосп «Зірка», котрий мав 1367 га землі, з них орної - 958 га, 8 тракторів, 5 автомашин, 6 комбайнів. Колгосп спеціалізувався на рільництві, садівництві, городництві та бджільництві. Була у колгоспі своя електростанція потужністю 45 кВт, що давала освітлення в 50 будинків колгоспників, школу, клуб.
У 1977 році за керівництва Миколи Михайловича Опалюка колгосп став мільйонером. У цьому ж році колгосп «Зірка» об’єднують із колгоспом «1 Травня» села Сологубівка під головуванням Миколи Миколайовича Іванова.
В 1987 році лопатинський колгосп «Здобуток Жовтня» від’єднався. Головою обрали Івана Єрмолайовича Заквацького, який очолював господарство до кінця 1998 року. У цей період побудовано водонапірну башту і дорогу.
3 1992 року колгосп реорганізовано в сільськогосподарський виробничий кооператив «Мрія», де на 1720 га землі, зокрема 1360 га орної, працюють 273 робітники.
3 1998 до 2005 року СВК «Мрія» очолював Степан Васильович Куницький, а з 2005 до 2008 року - Андрій Григорович Дяченко. У лютому 2008 року землі села Лопатинка передані в оренду ФГ «Агро-Сан», яке очолює Віктор Іванович Сандул.
2006 - 2010 р.р. сільським головою обраний Іван Єрмолайович Заквацький.
2010 – 2020 р.р. сільським головою обраний Віктор Григорович Розумнюк.
У селі шанують ветеранів праці: Миколу Івановича Кудлу, колишнього директора школи; Ольгу Іванівну Бойко, завідуючу бібліотекою; Катерину Лук’янівну Галанюк-Дерунець, завідуючу ФАПом.
У селі народилися: Петро Тодосійович Бойко, диктор українського радіо, протоієрей автокефальної церкви в м. Київ; Віктор Трохимович Розумнюк - завідуючий кафедрою фізики Білоцерківського сільськогосподарського інституту; Анатолій Олексійович Розумнюк - підполковник, учасник бойових дій в Афганістані; Володимир Трохимович Розумнюк - підполковник.
З 1987 до 1989 року на території Афганістану виконував свій інтернаціональний обов’язок Олександр Володимирович Дерунець. Зараз проживає у селі, одружений, має двох дітей, працює водієм.
Жителі села Володимир Михайлович Маркітан, Олександр Іванович Слюсар, Петро Михайлович Клименко брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. У травні 1986 року вони були водіями машин, що вивозили велику рогату худобу із радіаційно забрудненої зони.
Джерело: Ювілейний збірник "Оратівський край" (Оратівський край: Ювілейний збірник. Упорядниу Хоменко Н.В. - Вінниця: Книга-Вега, ВАТ "Вінницька обласна друкарня", 2009.-208 с.,іл.)