Оратівська селищна рада
Вінницька область, Вінницький район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Історична довідка села Чернявка

Історія села Чернявка

Черня́вка — село в Україні, в Оратівському районі Вінницької області на річці Роська, між селами Плисковом і Скалою. Населення на кінець 2013 року становило 989 осіб (1186 осіб — за Всеукраїнським переписом 2001 року). Відстань до районного центру 30 км.

Біля Чернявки виявлені стародавні поселення білогрудівської культури пізньї бронзової доби 11-9 ст. до н. е. Багатошарове поселення між селами Плисків і Чернявка. 3аймає невисокий мис, утворений річкою Роською і невеликим яром. Дослідження експедиції Бердичівського музею під керівництвом Т. М. Мовчанівського в 1927—28 рр. Досліджена площа 370 м². Виявлені культурні шари трипільської культури раннього етапу та заключної фази пізнього Трипілля, а також, білогрудівської культур, скіфського часу та черняхівської культури. Частина колекцій зберігається у фондах Національного музею історії України.

В обліковій картці села на сайті Верховної Ради України вказано, що Чернявка заснована в 1640 році. Проте, за іншими даними, в писемних джерелах вказується, що в XVII ст. Чернявка вже була великим населеним пунктом. Виходячи з останніх даних, логічно припустити, що село було засновано раніше, принаймні в XVI ст. Про це свідчить також згадка про Чернявку як, хоч і знелюднене, але місто у «Перечне городов, городков, мест и местечек в Черкаських полках. 1654–1656», а саме, що в роки Визвольної війни 1654–1657 рр. Чернявка відносилась до Вінницького (Кальницького) полку. «Да у Вінницькому полку пусті (безлюдні?) міста Прилуки (тепер с. Стара Прилука), Липовець, Чехов, Чернявка, Чагуй (тепер Чагів), Бабин Урат (Оратів?)».

З 16 ст. село належало до Брацлавського повіту Брацлавського воєводства. Спочатку належало до маєтностей князів Острозьких. В 1787 р. Чернявка вважалася містечком, яке належало Стефану Врублевському, чесніку київському. В Чернявці був костел невідомої назви, заснований раніше 1793 року. Потім була католицька каплиця, згадана 1885 року, приписана до костелу м. Погребище.

З кінця 18 ст. Чернявка є центром Чернявської волості Липовецького повіту Київської губернії.

У № 198 «Варшавської газети» за 1858 рік була розміщена наступна стаття: «На зворотному шляху з Канева, під час проїзду з Тетієва в Лінці (скоріше за все сучасні Іллінці), польський король Станіслав Август був зустрінутий 15 травня в Чернявці народом, кагалом, цехами, самим Врублевським. Народу велено було кричати „Vivat Krol“!. Описувач цієї подорожі Плятер розповідає про таку подію. Кидання квітів перед поїздом короля і шум народу так налякали коней королівського екіпажу, що їх не змогли утримати кучери. В цей час чеснік Врублевський кидається зі своїми кіньми, так само оскаженілими, між королівських, змішує їх і зупиняє. У будинку власника прийняли короля подружжя Врублевських, їхня дочка і наречений зять, шамбелян (камергер) Мервінський. Після закуски король виїхав».

Син Стефана Ксаверій Врублевський продав Чернявку графу Красицькому, від брата якого Євстахія її в 1858 році по родинним зв'язкам отримав граф Тишкевич. В Чернявці на 1864 рік налічувалося жителів обох статей 1498: 1478 православних і 20 римських католиків, землі 2948 аршин. В ті часи в селі була церква Димитрівська дерев'яна 5 класу, землі мала 40 десятин, побудована 1721 р., православна. До Чернявки приєднане село Ганнівка, яке відстоїть від неї на 2 версти. Жителів обох статей тут 200 (1864), землі 404 десятини. Належить Варфоломію Моргульцю.

Станом на 1886 р. в Чернявці налічувалося 1600 осіб, 204 двори, православна церква, католицька каплиця, школа, постоялий будинок.

Наприкінці ХІХ ст. в зв'язку з ліквідацією Чернявської волості, село було віднесено до Андрушівської волості Липовецького повіту. В 1900 р. село мало 396 дворів, 2423 мешканці, церкву, школу, 2 млини. Належала Чернявка графу Ігнатьєву. В 1868 році мешканці отримали 1213 десятин землі, яка була оцінена у 59 333 рублі.

В ХХ столітті при радянській владі село відносилося почергово до Плисківського, Погребищенського та Оратівського районів Вінницької області.

В 1931 р. заснована Чернявська середня школа.

Протягом Німецько-радянської війни село Чернявка було звільнене від німецьких військ 3—4 січня 1944 року в ході проведення Житомирсько-Бердичівської наступальної операції військами 1-го Українського фронту.

В 70-х роках ХХ століття в Ченявці проживало 2325 чоловік. В селі була розміщена центральна садиба колгоспу ім. 40-річчя Жовтня. Господарство користувалося 4649 га землі, в тому числі 2764 га орної. В селі були середня школа, будинок культури, бібліотека; фельдшерсько-акушерський пункт. Видавалася багатотиражна газета «Шлях Ілліча».

В 1986 р. відкрито сучасне приміщення Чернявської середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів.

Сьогодення

На території села діє:

  • ЗОШ І-ІІІ ступенів. В школі обладнані навчальні кабінети, комп'ютерний клас, майстерня, створені куточки: народознавства, бойової слави, куточок безпеки. Школа також має майстерню, бібліотеку, їдальню;
  • дитячий садок;
  • Працює ФП, сільський будинок культури із залом на 400 місць, сільська бібліотека, книжковий фонд якої становить 12 270 книг;
  •  діює храм Святого Великомученика Димитрія УПЦ-МП та храм Святого Миколая Чудотворця УПЦ-КП.

 

Цікаве про Чернявку

В 1997 р. вийшло друком оповідання-нарис письменника Волошенюка І. С. «Сеньйора Грасселлі з Чернявки». В ньому описано долю Лідії Гаврилівни Титаренко із с. Чернявка, яка була вивезена на примусові роботи до Німеччини. За цим твором в цьому ж році знято телевізійний фільм.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь