Оратівська селищна рада
Вінницька область, Вінницький район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Історична довідка села Яблуновиця

ЯБЛУНОВИЦЯ

 

   Судячи з аналізу польських і російських документів та записаних народних переказів, випливає, що села Яблуновиця, Скибин засновані колишніми  козаками, які вийшли у відставку через отримане в  боях каліцтво. Це були хорунжий Ян Рудавський зі своїм братом Борою та Кирило Яблонський.

   Письмові згадки про Яблуновицю доби польського панування в Україні належить до 1746 та 1749 р.р., Скибин – 1716 р.

    За даними першого російського перепису населених пунктів та їх власників, станом на 1796 р. село Яблуновиця зі 167 чоловіками і 145 жінками було куплене князем Геронімом Сангушком і належало йому по цьому праву. У населеному пункті стояла дерев'яна церква Святого Іоанна Богослова. В 11 дворах мешкали шляхтичі Качановські, Зеленські, Ядашковські, Ковальські. Ще 9 шляхетських родин рахувалися неосідлими, тобто такими, що не мали житла.

   Скибин у тому ж документі названий сільце з корчмою, що теж належало Г. Сангушку. У ньому проживало 37 чоловіків і 44 жінки, для яких здійснювалися богослужіння у каплиці Різдва Пресвятої Богородиці. У селі стояв дерев´яний будинок посесора ( орендаря), діяв конезавод – ферма з розведення коней. Інше російське джерело 1795 р. називає Скибин

« дворянскою деревнею» з 17 дворів. Така кількість дворів і населення свідчить про те, що село було недавно засноване і тому ще досить малолюдне.

     У 1804 р. дочка князя Г.Сангушка Текля Потоцька продала частину своєї спадщини родині Ярошинських. У 1830 р. Бабинський маєток з навколишніми селами, включаючи і Скибин і Яблуновицю, спадкував Олександр Ярошинський.

    Відомий дослідник краю Л. Похилевич у виданні 1864 р. писав, що Яблуновиця лежить у вершині струмка Скиба з 6 верст на схід від Бабина. Перегороджений дамбою струмок утворював став. Верхня частина села населена переважно шляхтою і називається Скибин. Мешканців у селі 962, з них 5 католиків.

    Церква у Яблуновиці дерев'яна, 7 класу, збудована у 1746 р. До неї приписано 44 десятини землі.

     Невдоволені становищем, селяни Яблуновиці у 1833 р. піднялися на стихійний протест. Напередодні скасування кріпацтва у селах, що належали Октавію  Ярошинському, знову відбулися заворушення селян. У 1850 – 53 рр. жителі Бабина, Яблуновиці, Скибина скаржилися до суду на прикажчика Вроблевського за жорстоке поводження з підданими. Тому люди відмовлялися коритися власнику села. Подібні скарги мали місце і раніше. Так у 1843 р. однодворка Яблуновиці Качковська скаржилася на цього ж управляючого за нанесення їй побоїв. Заміна прикажчика новою людиною не відмінила тілесних покарань. Впродовж 1852 – 54 рр. селянин Яблуновиці Ченик (Чернюк) з подібною справою скаржився на управляючого Кольчинського.

     У 1853 р. кріпаки Ярошинських в Бабині, Яблуновиці вийшли з покори, відмовлялись визнавати над собою владу панів, погрожували їх прогнати.

      У 1885 р. в Яблуновиці було 109 дворових господарств, у яких проживало 554 людини.

     Видання « Список населених місць Київської губернії» за 1900 р. повідомляє, що в цей час Скибин складався із 70 дворів, у яких мешкало 526 людей. Заняттям населення залишалося традиційне сільське господарство. Місцеві жителі володіли одним вітряним млином. У селі було 314 десятин землі, що належала селянам. Продовольчий капітал становив 1240 карбованців. Пожежна частина утримувалася на кошти селян. Вона мала дві бочки на воду та два багри.

     У Яблуновиці було 107 дворів з 887 жителями. Вони займалися сільським господарством. 1453 десятин землі належало родині поміщиків Ярошинських, селянам та церкві. У селі діяв православний храм з церковноприходською школою. Місцеві жителі мали 3 кузні. Селянське товариство володіло мирським капіталом у 2304 карбованці, з яких 1121 було в наявності, а 1182 – віддано в якості позики селянам.  Продовольчий капітал складав 4851 крб. Пожежна частина мала 4 бочки на воду та 4 багри і утримувалася коштом селян.

     Визначальною акцією революційних подій 1920 –х рр. став розгром і пограбування селянами взимку 1918 р. економії Ярошинського у Яблуновиці. Організаторами розгрому стали місцеві селяни Сава Дира, Карпо Кулик і Микита Ткаченко. У квітні 1918 р. порядок у селах наводили представники німецької окупаційної влади разом з гайдамаками – українськими вояками П.Скоропадського. Вони жорстоко побили активних учасників розгрому, а його організатора – Саву Диру заарештували  і відправили у Монастирищенську тюрму. Після Листопадової революції 1918 р. у Німеччині її війська покинули Україну, де знову була відновлена влада Української Народної республіки (УНР). Після цих подій С. Дира повернувся додому, та виснажений тюрмою  і катуванням, чоловік за місяць помер.

      Поступове стихання збройної боротьби за владу, перехід у господарській сфері до так званої нової економічної політики – НЕПу ( 1921 – 28рр.), поліпшення умов життя сприяли зростанню чисельності населення, зведенню окремими сім´ями власних хат. Внаслідок цього кількість дворів у селах значно зросла. Так невеличке на початку ХХІ ст. село Скибин у 1928 р. складалося зі 155 селянських дворів.

    У непманівську епоху ( 1921 – 28 рр.) в селах масово створювалися різного роду колективні господарства. Серед них значного поширення набули кредитні товариства. Вони мали певні кошти, тому саме керівникам сільськогосподарських кредитних товариств « Селянин» в Іллінцях, Неменському, Стрижаківському, Дашівському, Яблуновицькому ім. Карла Маркса надіслано обіжника ( рекомендаційного листа) щодо необхідності створення дитячих ясел у зв'язку із залученням жінок до роботи за межами власного господарства чи сім´ї.

       Під час колективізації у Скибині та Яблуновиці при значній кількості населення було створено окремі колгоспи. В ході їх організації через кричущі правопорушення стався штучний Голодомор 1932 – 33 рр., коли загинули сотні людей. Через 75 років після трагедії за свідченнями очевидців відновлено імена 95 загиблих у Яблуновиці і 57 – у Скибині.

     Однією з болючих сторінок 1933 року було вивезення на цвинтар поряд з мертвими і напівживих людей, як це зробила похоронна бригада з дівчатками – підлітками Марії Мостової. Відтоді у жінки потьмарився розум.

        Не менш трагічною сторінкою стало розкуркулення кращих трударів села. Так, в Яблуновиці під розкуркулення потрапило 3 родини, серед яких і сім'я Степана Євтуховича Чернюка. Він з братами Кирилом і Михайлом воювали під час імперіалістичної війни. Брати загинули, а Степан залишився єдиним спадкоємцем батькового майна. Це була невелика хата, 2 хліви, клуня, корова, пара коней. З інвентарю був віз і бричка. Земля у кількості 24 десятини була, переважно, на горбках, косогорах, видолинках- ложбинах і не становила великої ціни. Попри це, родину в 1931 р. виселили з хати, де згодом утримували колгоспних свиней. Господаря з дружиною Ганною та 6 дітьми відправили товарним поїздом на заслання в Іркутську область. Перед відправкою бригадир поїзда дозволив батькам залишити півторарічних сестер – близнючок Галину та Надію. Їх забрали робітники залізниці Д. Вдовиченко та Х. Савчук. Решта дітей 8 – 12 років – Марія, Олександр, Станіслав, Поліна – поїхали разом із батьками. Не витримавши важких умов чужини, померла найстарша Поліна, а батькам судилося прожити довге життя: Ганна померла в Сибіру на 102 році. Степан, відбувши заслання, приїхав до села, де були найменші доньки. Діти росли в чужих сім´ях і до 8 років не знали про те, що вони рідні.

     Найбільші втрати села припали на липень 1941, 1944-45 років. Велика кількість червоноармійців, які загинули під час оборонних боїв біля станції Оратів 1941 р., захоронені на краю скибинського поля. Під час проходження взимку 1944 р. лінії фронту в селі загинули військові. Група радянських офіцерів виїхала з Яблуновиці на другу колію залізниці. У цей час противник прицільним вогнем з дзвіниці кошланської церкви розстріляв транспорт з солдатами.

    Братські могили з похованнями червоноармійців, які загинули на землях Яблуновиці та Скибина у 1941, січні та березні 1944 р., є в обох селах. У могилі біля пам'ятника загиблим односельцям в центрі Яблуновиці поховано 13 бійців з підрозділів 786 стрілецького полку 155 стрілецької дивізії та 50 гвардійської танкової бригади 3 танкового корпусу 2 танкової армії. Імена 9 загиблих  відомі. Це – М. Абдолін, М. Бабієнко, А. Вовк, А. Захаров, М. Ковальов, Малишенко, В. Окін, І. Талишкін, Д. Штогарт.

    На кладовищі Скибина покоїться 30 бійців зі складу 497 стрілецького полку, 135, 786 стрілецького полку 155 стрілецької дивізії. Відомі прізвища 17 солдатів.

    У січні 1944 р. до армії мобілізували більшість чоловіків. Багато з них загинуло, визволяючи території СРСР та країн Європи. Руйнування, матеріальні збитки під час окупації краю, людські втрати порахували по закінченню війни. По Яблуновицькому колгоспу вони становили 7.842.1, по школах Яблуновиці – 103320, Скибина – 12000 ( Дані державного архіву Вінницької області). З фронтів Другої світової війни не повернулося 105 (113) односельців.

    Колгосп у Яблуновиці очолювали М. Легедза, Г. Кулик, Тарнавський, Лобанський, з 1944 р. – П. Краснянський. В 1950 – х роках господарства Скибина  і Яблуновиці об´єднали. Головою об'єднаного колгоспу став Георгій Коліснченко ( 1954 – 1973). Після Г. Колісніченка колгоспом почергово керували А.Н. Юрчук, Д.Ю. Чорний, В.А. Дорощук, І.П. Дем´янчук.

      Сільську раду в Яблуновиці очолювали А. Томашевська, Г.А. Березовський, А.Г. Гребінь, Г.І. Руцький, В.А. Коваль ( 1980 – 2010), В.Н. Бурлаченко ( 2010 – 2020).

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь