Оратівська селищна рада
Вінницька область, Вінницький район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Історична довідка с. Сологубівка

СОЛОГУБІВКА

В історичних документах засвідчується, що село Сологубівка виникло на початку XVIII ст. Про це, зокрема, свідчить викарбуваний на колишній церкві напис «1755 рік». Оскільки церква будувалася великою громадою і не один рік, то можна припустити, що історія села розпочи­нається у XV-XVI ст. Тоді на благородних родючих чорноземах утворився хуторець, де посе­лився перший житель на прізвище Сологуб. Звідси й пішла назва.

Село за територіально-адміністративним поділом належало до Київської губернії Умансь­кого округу Липовецького повіту Медівської волості. З 1932 року Сологубівку віднесено до Оратівського району Вінницької області.

На долю Сологубівки випало багато випробувань. Хто тут тільки не хазяйнував. І литовські князі, і польські магнати, і грабіжники-татари.

Найбільших знущань зазнали сологубівчани під час правління польської шляхти.

Нелегким виявилось життя селян і після возз’єднання України з Росією, хоч об’єднання й сприяло деякому економічному і соціальному розвитку села. Так, на початку XVIII ст. в селі з’явилася школа, де навчалось до двох десятків дітей. Вона була розміщена в тісній хатині. Лише в 1907 році на кошти парафіян була збудована школа на 70 місць.

А далі події змінювались, мов візерунки в калейдоскопі: Перша світова війна, революції, громадянська війна...

Лише після 1920 року, коли закінчилася громадянська війна, люди полегшено зітхнули, розпочалось мирне життя. Тоді в селі працювали школа, клуб, хата-читальня, бібліотека.

В 1923 році на території села був організований радгосп, що мав у користуванні 310 га зе­мельних угідь. У1928 році в селі було створено товариство для спільного обробітку землі (ТСОЗ). Першими його членами стали жителі села: Тихін Гром, Костянтин Войтківський, Григорій Комаровський.

У1929-1930 роках утворили колективне господарство. Першим головою колгоспу був Дмит­ро Іванович Сющук. Тоді перейшли на трудодневу оплату праці. Після двох років давали оп­лату й хлібом. Ентузіазм людей значно зріс, ніхто не сумнівався у вірності обраного шляху. В селі почали споруджувати будівлі з глини. Ентузіазм людей зростав. У1930 році в колгоспі з’я­вився перший трактор «Універсал». Життя в селі поступово поліпшувалося.

Проте все затьмарили важкі роки голодомору. Протягом 1932-1933 років з голоду померло 720 жителів села. Захоронені вони у двох великих могилах на сільському цвинтарі.

В 1934_1939 роках Сологубівка поступово почала відроджуватись. У ті роки головою кол­госпу обиралися: Григорій Комаровський, Остап Вільцанюк, Петро Осадчий, Кузьма Венгер.

Не встигли загоїтися душевні рани від втрат голодомору, як 22 червня 1941 року фашистсь­ка Німеччина напала на нашу країну. Окупанти в село зайшли 26 липня 1941 року. На примусові роботи до Німеччини відправили 250 юнаків і дівчат. Багатьох гнали у концтабори, де на них чекали жорстокі знущання.

Протягом 1941-1943 років у селі діяла підпільна організація під керівництвом Микити Йо­сиповича Вільцанюка. До неї входили Ніна Стельмащук, Михайло Стельмащук, Матвій Вільца­нюк, Ладька Гром.

Третього січня 1944 року Сологубівку було звільнено від німецько-фашистських загарбників. У роки Великої Вітчизняної війни на території села загинуло 119 воїнів, а 120 односельчан не повернулося з фронтів додому.

Першим післявоєнним головою колгоспу обрано Петра Тарадайка. В селі почав працювати дитячий садок. Класи семирічної школи були переповнені. Невдовзі введено в експлуатацію невеличкий цегельний завод. У1958 році розпочато будівництво нової восьмирічної школи.

 

Згодом, з’являється нова техніка, зростають врожаї сільськогосподарських культур. Село по­вністю радіо- та електрифіковано.

У 1970 році збудовано нове приміщення контори колгоспу. Розпочато будівництво нових магазинів. До села прокладають дорогу з твердим покриттям.

Найпомітніші зміни в економічному, соціальному розвитку села відбулися протягом 1984- 1993 років. У той період головою колгоспу обиралися Анатолій Федорович Буцмак, Іван Пили­пович Баньківський. Було збудовано корівники, будинок на тракторному стані, сушарню, си­лосні і жомові ями. Запроваджено автоматизоване машинне доїння корів і роздачу кормів. За­куплено молочний блок та обладнання для цеху з виготовлення вершкового масла. На тери­торії ферми укладено дороги з твердим покриттям.

У 1987 році розпочато будівництво дитячого садка «Веселка» та школи. На честь 40-річчя Перемоги в центрі села встановлено пам’ятник Жінці-матері.

У 1993 році завершено спорудження будинку культури. 2007 завершено газифікацію села.

Джерело: Ювілейний збірник "Оратівський край" (Оратівський край: Ювілейний  збірник. Упорядниу Хоменко Н.В. - Вінниця: Книга-Вега, ВАТ "Вінницька обласна друкарня", 2009.-208 с.,іл.)

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь