Історична довідка с. Сологубівка
СОЛОГУБІВКА
В історичних документах засвідчується, що село Сологубівка виникло на початку XVIII ст. Про це, зокрема, свідчить викарбуваний на колишній церкві напис «1755 рік». Оскільки церква будувалася великою громадою і не один рік, то можна припустити, що історія села розпочинається у XV-XVI ст. Тоді на благородних родючих чорноземах утворився хуторець, де поселився перший житель на прізвище Сологуб. Звідси й пішла назва.
Село за територіально-адміністративним поділом належало до Київської губернії Уманського округу Липовецького повіту Медівської волості. З 1932 року Сологубівку віднесено до Оратівського району Вінницької області.
На долю Сологубівки випало багато випробувань. Хто тут тільки не хазяйнував. І литовські князі, і польські магнати, і грабіжники-татари.
Найбільших знущань зазнали сологубівчани під час правління польської шляхти.
Нелегким виявилось життя селян і після возз’єднання України з Росією, хоч об’єднання й сприяло деякому економічному і соціальному розвитку села. Так, на початку XVIII ст. в селі з’явилася школа, де навчалось до двох десятків дітей. Вона була розміщена в тісній хатині. Лише в 1907 році на кошти парафіян була збудована школа на 70 місць.
А далі події змінювались, мов візерунки в калейдоскопі: Перша світова війна, революції, громадянська війна...
Лише після 1920 року, коли закінчилася громадянська війна, люди полегшено зітхнули, розпочалось мирне життя. Тоді в селі працювали школа, клуб, хата-читальня, бібліотека.
В 1923 році на території села був організований радгосп, що мав у користуванні 310 га земельних угідь. У1928 році в селі було створено товариство для спільного обробітку землі (ТСОЗ). Першими його членами стали жителі села: Тихін Гром, Костянтин Войтківський, Григорій Комаровський.
У1929-1930 роках утворили колективне господарство. Першим головою колгоспу був Дмитро Іванович Сющук. Тоді перейшли на трудодневу оплату праці. Після двох років давали оплату й хлібом. Ентузіазм людей значно зріс, ніхто не сумнівався у вірності обраного шляху. В селі почали споруджувати будівлі з глини. Ентузіазм людей зростав. У1930 році в колгоспі з’явився перший трактор «Універсал». Життя в селі поступово поліпшувалося.
Проте все затьмарили важкі роки голодомору. Протягом 1932-1933 років з голоду померло 720 жителів села. Захоронені вони у двох великих могилах на сільському цвинтарі.
В 1934_1939 роках Сологубівка поступово почала відроджуватись. У ті роки головою колгоспу обиралися: Григорій Комаровський, Остап Вільцанюк, Петро Осадчий, Кузьма Венгер.
Не встигли загоїтися душевні рани від втрат голодомору, як 22 червня 1941 року фашистська Німеччина напала на нашу країну. Окупанти в село зайшли 26 липня 1941 року. На примусові роботи до Німеччини відправили 250 юнаків і дівчат. Багатьох гнали у концтабори, де на них чекали жорстокі знущання.
Протягом 1941-1943 років у селі діяла підпільна організація під керівництвом Микити Йосиповича Вільцанюка. До неї входили Ніна Стельмащук, Михайло Стельмащук, Матвій Вільцанюк, Ладька Гром.
Третього січня 1944 року Сологубівку було звільнено від німецько-фашистських загарбників. У роки Великої Вітчизняної війни на території села загинуло 119 воїнів, а 120 односельчан не повернулося з фронтів додому.
Першим післявоєнним головою колгоспу обрано Петра Тарадайка. В селі почав працювати дитячий садок. Класи семирічної школи були переповнені. Невдовзі введено в експлуатацію невеличкий цегельний завод. У1958 році розпочато будівництво нової восьмирічної школи.
Згодом, з’являється нова техніка, зростають врожаї сільськогосподарських культур. Село повністю радіо- та електрифіковано.
У 1970 році збудовано нове приміщення контори колгоспу. Розпочато будівництво нових магазинів. До села прокладають дорогу з твердим покриттям.
Найпомітніші зміни в економічному, соціальному розвитку села відбулися протягом 1984- 1993 років. У той період головою колгоспу обиралися Анатолій Федорович Буцмак, Іван Пилипович Баньківський. Було збудовано корівники, будинок на тракторному стані, сушарню, силосні і жомові ями. Запроваджено автоматизоване машинне доїння корів і роздачу кормів. Закуплено молочний блок та обладнання для цеху з виготовлення вершкового масла. На території ферми укладено дороги з твердим покриттям.
У 1987 році розпочато будівництво дитячого садка «Веселка» та школи. На честь 40-річчя Перемоги в центрі села встановлено пам’ятник Жінці-матері.
У 1993 році завершено спорудження будинку культури. 2007 завершено газифікацію села.
Джерело: Ювілейний збірник "Оратівський край" (Оратівський край: Ювілейний збірник. Упорядниу Хоменко Н.В. - Вінниця: Книга-Вега, ВАТ "Вінницька обласна друкарня", 2009.-208 с.,іл.)