26 квітня – Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу та Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій та катастроф
39 років поспіль ми висловлюємо щирі слова вдячності та засвідчуємо свою шану за героїзм усім, хто брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, серед яких було чимало жителів Оратівщини. Ці люди, героїчно ступивши назустріч неприборканому смертоносному лиху, поклали своє життя і здоров’я, щоб врятувати не лише Україну, а й увесь світ.
Це скорботна дата пам’яті жертв Чорнобильської трагедії, однієї з найбільших техногенних катастроф за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за екологічними наслідками й економічними збитками. Внаслідок злочинних дій московських енергоатомників зі штучного нарощування потужності четвертого блоку Чорнобильської АЕС ситуація вийшла з-під контролю, були знехтувані заходи безпеки. У результаті стався вибух реактора, що призвів до викиду у навколишнє середовище десятків тонн радіоактивних матеріалів. Пожежа після вибуху спричинила поширення радіації на великі відстані, радіоактивний цезій торкнуся 3/4 території Європи.
Страшні наслідки трагедії відчули мільйони людей. За оцінками незалежних експертів понад 500 тисяч осіб загинули від радіації, а більше 8,5 мільйонів жителів України та сусідніх країн отримали значні дози опромінення в перші дні після катастрофи. Ще більше людей стали жертвами захворювань, викликаних радіацією.
Реальну чисельність постраждалих внаслідок аварії ми напевно ніколи не дізнаємось, адже багато інформації було засекречено та залишилось в архівах Москви. Однак усім зрозуміло, що наслідки Чорнобильської катастрофи були надзвичайно серйозними, а українцям і досі гірчить полин Чорнобиля.
Чорнобильська трагедія стала трагічним нагадуванням про великі ризики, пов'язані з використанням ядерної енергії. Також привернула увагу світової спільноти до необхідності посилення заходів безпеки в атомній промисловості та значимості подальших досліджень наслідків радіаційного забруднення. Тому у вересні 2010 року розпочалася робота з прокладення фундаменту для саркофагу над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС. Через рік, у жовтні, на майданчику "Вектор", що знаходиться на території Зони відчуження, було розпочато також будівництво Централізованого сховища відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання. Цей проєкт спрямовувався на створення безпечного місця для зберігання радіоактивних відходів.
Згодом, у 2019 році було побудовано безпечний конфайнмент, який надійно накрив зруйнований енергоблок. Цей значимий проєкт, реалізований за допомогою США та європейських країн, став важливим кроком до посилення безпеки та мінімізації радіаційного впливу аварійної зони Чорнобильської АЕС.
Нині через недотримання рф міжнародних домовленостей у ході російсько-української війни Чорнобильська та інші електростанції на території України знову перебувають під загрозою. Так, у ніч проти 14 лютого 2025 року ворожий ударний безпілотник із фугасною бойовою частиною ударив по захисній споруді над зруйнованим четвертим енергоблоком ЧАЕС. Вибух спричинив серйозні пошкодження конструкції. Після гасіння пожежі фахівці Міжнародного агентства з атомної енергії виявили пробоїну діаметром близько шести метрів, що утворилася внаслідок влучання. Було зафіксовано порушення цілісності зовнішнього і внутрішнього шару саркофагу. Крім того, пошкоджено частину обладнання та електричні системи.
Чорнобильський біль не стихне ніколи, як і вдячність усім ліквідаторам за подвиг. Близько 97% радіоактивних речовин залишилися у напівзруйнованому саркофазі ЧАЕС. 200 тонн радіоактивних матеріалів досі перебуває у реакторі Чорнобильської АЕС. Офіційні джерела стверджують, що потрібно близько 100 років, щоб станцію повністю списати.
Схиляємо голови перед пам’яттю усіх, хто ціною власного життя і здоров’я рятував світ від радіації.
У цвіті скорботи і суму зустрічають українці 39 весну, відколи мирний атом вибухнув стогоном і криком, відлуння якого досі чують навіть нові покоління українців. У переддень цієї трагічної для нашої держави дати оратівчани з безмежною вдячністю віддали шану землякам, які ціною власного здоров’я брали участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Біля пам’ятника жертвам Чорнобильської трагедії, встановленого на прибережжі річки Жива в Оратові, пройшла церемонія покладання квітів, на вшанування світлої пам’яті тих, хто врятував людство від ядерного апокаліпсису. Священниками Оратівського благочиння Православної Церкви України було звершено поминальний молебень за жертвами Чорнобильської катастрофи.