25 травня – Міжнародний день зниклих безвісти дітей
Започатковано європейським співтовариством у 2002 році з метою привернути увагу світової громадськості до пошуку зниклих дітей та проблематики насилля над дітьми.
Це нагадування дорослим, що вони несуть відповідальність за безпеку, життя та здоров'я своїх дітей. Символом цього дня є синя незабудка. Назва говорить сама за себе: не забувай, памʼятай мене.
Діти зникають з різних причин: конфлікти, насильство, викрадення, жорстоке поводження та експлуатація, війни та катаклізми. Значну частину дітей все ж знаходять і повертають додому. Однак дехто так і не повертається, ставши жертвами вбивства, работоргівлі або бути викраденими для інших кримінальних цілей.
За статистикою щорічно у світі зникає безвісти 8 мільйонів дітей, наприклад в США – близько 460 000 дітей, у Німеччині – близько 100 000 дітей, у Канаді – до 40 000, у Великобританії – до 140 000, в Індії – 70 000. В Україні реєструвалося близько 4 тисяч випадків зникнення дітей.
Проблема зниклих безвісти дітей є особливою актуальною для України з початку збройної агресії на Сході України і поглиблюється на тлі повномасштабного вторгнення. Це спричинило масовість випадків розлучення дітей з батьками, втрату зв'язку між членами сім'ї, зникнення та незаконне вивезення дітей з території України. Через масові обстріли, примусову евакуацію, депортацію, викрадення кількість зниклих безвісти дітей зростає.
За інформацією Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини понад 160 000 українських дітей примусово вивезли до росії або в ОРДЛО, з них понад 2000 дітей-сиріт.
Це може бути розцінено як геноцид українського народу. Перелік вивезених дітей поповнюється щодня, оскільки звертаються рідні, також самі діти знаходять можливість вийти на зв'язок і повідомити про своє місцезнаходження.