6 листопада - Міжнародний день запобігання експлуатації довкілля під час війни та збройних конфліктів
Відзначається з 2001 року відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН, з метою привернення уваги до екологічних наслідків війни і важливого значення відмови як від експлуатації, так і заподіяння шкоди екосистемам в прагненні досягти військових цілей.
Шкода, заподіяна довкіллю під час збройних конфліктів, призводить до погіршення стану екосистем та природних ресурсів на тривалий період після припинення конфліктів і часто торкається не тільки однієї держави і не тільки нинішнього покоління.
Сьогодні для України ця дата має особливо важливе значення. Значні території в зоні проведення бойових дій отримали катастрофічну шкоду. Активістами та експертами з екології фіксуються екологічні злочини російських військових проти довкілля на території України. Сталося значне забруднення довкілля хімічними токсичними речовинами, тяжкими металами внаслідок артилерійських обстрілів, застосування вибухівки та пожеж на хімічних підприємствах; утворилися численні воронки, що понівечили землю й знищили природні території, відбулося затоплення шахт, пошкодження каналізаційних і водогінних мереж. Від лісових пожеж постраждали тисячі гектарів лісових масивів, включаючи об’єкти природно-заповідного фонду. Техногенною катастрофою стало руйнування греблі Каховської ГЕС.
Повернути те, що було до агресії рф, неможливо. Такий закон природи. Після великих потрясінь вона змінюється і вже ніколи не повертається до своїх попередніх обрисів.
ООН надає великого значення тому, щоб діяльність у сфері охорони довкілля ставала частиною зусиль із запобігання конфліктам, стратегій з підтримання миру. Адже не може бути міцного та стійкого миру там, де природні ресурси, що забезпечують належний життєвий рівень і адекватне функціонування екосистем, пошкоджені чи зруйновані.
.