До уваги громадян
На сьогодні в соціальних мережах поширюються ініціативи щодо встановлення пам’ятного монументу Захисникам України, доля яких невідома.
Тому виникла необхідність роз’яснити громаді, порядок та алгоритм першочергових дій у цій сфері, проведення яких, відповідно до Наказу Держбуду України та Мінкульту України № 231/806 від 30.11.2004 року є обов’язковими.
Перш за все потрібно звернутись до виконавчого комітету селищної ради про погодження місця встановлення монументу і після отримання відповідного погодження подати до селищної ради клопотання щодо спорудження (створення) пам'ятника (монумента) місцевого значення та додати такі документи:
- обґрунтування доцільності спорудження (створення) пам'ятника
(монумента) у відповідному населеному пункті з відповідними
висновками управління культури обласної державної адміністрації (або без висновків, про отримання яких звернеться селищна рада);
- погодження з органом місцевого самоврядування місця
встановлення з урахуванням генерального плану населеного пункту,
іншої містобудівної документації, планування та забудови,
що історично склались;
- фінансово-економічне обґрунтування вартості спорудження
(створення);
- зазначення відповідних джерел фінансування.
Після прийняття селищною радою рішення про спорудження (створення) монументу місцевого управління культури обласної державної адміністрації проводить конкурс на кращу проектну пропозицію щодо пам'ятника (монумента) у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.99 N 2137 "Про затвердження Порядку проведення архітектурних та містобудівних конкурсів", та забезпечують створення ескізного проекту за рахунок коштів місцевих бюджетів чи з іншого джерела.
Проекти пам'ятників (монументів) місцевого значення погоджуються на спільних засіданнях архітектурно-містобудівних рад при управліннях культури обласної обласної державної адміністрації, із залученням до розгляду обласних організацій Національної спілки художників України та Національної спілки архітекторів України (за згодою).
Склад ескізного проекту пам'ятника (монумента) включає: генплан М 1:500 (1:200; 1:100); план споруди М 1:100 (1:200; 1:50; 1:20); фасади М 1:100 (1:200; 1:50; 1:20); розрізи М 1:100 (1:200; 1:50; 1:20); планувальний макет М 1:500 (1:200; 1:100; 1:50);макет пам'ятника М 1:10 (1:20; 1:5);метрова модель скульптури у гіпсі; перспектива (масштаб довільний), пояснювальна записка з визначенням орієнтовної вартості пам'ятника (монумента).
Відповідно до обраного на конкурсній основі та рекомендованого містобудівною та художньо-експертною радою ескізного проекту пам'ятника (монумента) замовник доручає виконання окремих видів проектних і будівельних робіт особам, які мають відповідну ліцензію (кваліфікаційний сертифікат).
Архітектурно-планувальне завдання на спорудження пам'ятника (монумента) та перелік необхідних технічних умов визначається з урахуванням специфіки спорудження та експлуатації пам'ятника (монумента).
Розроблення проектної документації на спорудження пам'ятників (монументів) та визначення вартості проектних і будівельно-монтажних робіт проводиться згідно з державними будівельними нормами.
З урахуванням протокольних рішень засідань відповідних містобудівних та художньо-експертних рад генеральний проектувальник за участю замовника забезпечує погодження проектної документації, проведення комплексної державної експертизи і затвердження її в установленому порядку.
Проектна документація на спорудження (створення) пам'ятника (монумента) розробляється у дві стадії: 1) проект;2) робоча документація.
Рішення про затвердження проектної документації на спорудження (створення) пам'ятників (монументів) за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів приймаються відповідно до Порядку затвердження інвестиційних програм і проектів будівництва та проведення їх комплексної державної експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 N 483.
Дозвіл на виконання будівельних робіт надається відповідно до законодавства та Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Держбуду України від 05.12.2000 N 273 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.12.2000 за N 945/5166.
Авторський та технічний нагляд за спорудженням (створенням) пам'ятників (монументів) здійснюється відповідно до законодавства.
Прийняття споруджених пам'ятників (монументів) в експлуатацію здійснюється згідно з вимогами законодавства та державних будівельних норм.