Оратівська селищна рада
Вінницька область, Вінницький район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Правець, що це за хвороба?

Дата: 05.07.2023 09:58
Кількість переглядів: 307

Улітку, коли багато людей працює у полі, порається у садах і на городах, зростає небезпека заразитися збудником правцю. Його спори у грунтах зберігаються протягом багатьох десятиліть.

У світі щороку гине від правцю близько 1 мільйона людей, з них багато новонароджених.

Правецьце захворювання, що передається при контакті зі спорами бактерій Clostridium tetani, які живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин

Можна інфікуватися правцем при потраплянні бруду у рану або поріз, внаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини. Від людини до людини це захворювання не передається

Симптоми правця

  • стиснення щелеп;

  • м’язові спазми  ;

  • болісна напруга у всьому тілі;

  • проблеми з ковтанням;

  • «витріщання» очей;

  • головний біль;

  • лихоманка та надмірне потовиділення;

  • зміна артеріального тиску та прискорене серцебиття;

  • неконтрольоване/мимовільне скорочення мускулатури голосових зв’язок (ларингоспазм);

  • ламкість кісток;

  • ускладнення дихання.

Ускладнення, які може викликати правець

  • закупорка головної або однієї з дрібних гілок легеневої артерії  згустком крові, що потрапив з інших частин тіла через кровообіг (емболія легеневої артерії);

  • пневмонія, легенева інфекція.

Симптоми можуть з’явитися протягом 3–21 дня після зараження. У разі появи перших симптомів негайно звертайтеся до лікаря. За відсутності медичної допомоги ймовірність смерті майже стовідсоткова. Навіть із медичною допомогою ризики смерті від правця досить високівід 10% до 70% залежно від лікування, віку постраждалої людини та її загального стану здоров’я.

Єдиний спосіб захистися від правцявакцинація. Імунітет після захворювання не формується, і є ймовірність повторного зараження, тому вакцинація необхідна, навіть якщо ви хворіли.

Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики правця необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення). У віці 6 і 16 років необхідна ревакцинація. Дорослим поновлювати щеплення від правця необхідно кожні 10 років. Тобто ревакцинація в дорослому віці відбувається у 26, 36, 46, 56, 66, 76, 86… років.

Під час війни ризик захворіти на правець істотно збільшується, адже він може виникнути через потрапляння бруду в рану або через укус тварини.

 

Держава закуповує всі вакцини, які входять до Національного календаря профілактичних щеплень, і ви можете отримати їх безоплатно. Тож усе, що треба зробити, — звернутися до сімейного лікаря.

В умовах воєнного стану імунізаціячи не найбільш ефективний метод убезпечити себе та своїх дітей від тяжких захворювань та їхніх наслідків.

Фото без опису

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь